manda neden söğüt dalına yuva yapar?

dnzg
mandanın söğüt dalına yuva yaptığı gerçeğini bilen varmı? ya yavrusunu nasıl sinek kapmış! türk halk şiir ve türklülerindeki hiciv lere ne diyorsunuz
okuryazamaz 0
Bu türkü Tosya yöresine aitmiş.Tosya pirinciyle ünlüymüş ve bu tarlaları sürmek için manda kullanılırmış.Manda sıcaktan ve sinek ısırmalarından kurtulmak için kendini çamura bular tarlaların kenarında yere kadar uzanan salkım söğüt agaçlarının üzerine yatarmış zavallı yavrular bunu beceremediğinden olsa gerek sineklerin hedefi olurlarmış.Yörede kapmak "ısırmak" anlamında kullanılırmış.
anonymous 3
Yani dere kenarındaki **manda** bu şekilde mi yapıyor *söğüt dalı*na [![Image Hosted by ImageShack.us](http://img265.imageshack.us/img265/9113/gokcesamandamk0.jpg)](http://imageshack.us) Sonra **çoçukları** da *şu şekil* oluyordur heralde [![Image Hosted by ImageShack.us](http://img49.imageshack.us/img49/8708/0443birdob9.jpg)](http://imageshack.us)
yillikyogurtcuyumboylekasegormed 0
40 yıllık mandayım böyle söğüt görmedim.
anonymous 0
harikasınız valla daha bunun ne cevabı olabilir...Herşey çok açık
beavis -1
arpasi az gelmisdir
anonymous 1
bencede çok açık ve net
anonymous 0
yaşadığı yer göcük altında kaldığı için yada başka yer bulamamıştır
anonymous 0
özenmiştir kuşlara gariban...:)) cevaplayan: gülnazk
anonymous 0
mamda su kenarını sever.söğütde suyun kenarında yaşar.söğüt dalları suyun içine kadar uzanır.mandada sırtındaki sineklerden korunmak için çamurlu yere yatar.yattığı yerde söğüt dallarınıda altına alır.uzaktan bakıncada orda dalların arasında yuva yapmış gibi görünür.olayın bilimsel açıklaması budur.
demet 0
çok iyi ya

Bu sorunun istatistikleri